Mateřská škola Tuchoměřice
Mateřská školaTuchoměřice

O školce

Naše mateřská škola je umístěna v klidné části obce, v bezprostřední blízkosti nově vybudovaného parku „V Rákosí“. Nedaleko školy se nachází les a rozlehlá pole, jejichž prostředí se snažíme maximálně využívat při tvorbě a realizaci vzdělávacích projektů.

Budova MŠ je jednopodlažní, bezbariérová a je rozdělena na tři pavilóny, v nichž jsou umístěny tři třídy – Berušky, Motýlci a Rybičky. Ve spolupráci se zřizovatelem prošly vnitřní i vnější prostory v posledních letech celkovou rekonstrukcí. Celá budova byla kompletně zateplena a opatřena novou fasádou, byly provedeny nové rozvody elektroinstalace, topení. Jednotlivé třídy byly vybaveny novým nábytkem. Došlo také k modernizaci a obměně herních prvků na zahradě. Součástí školy je nově zrekonstruovaná školní kuchyně a jídelna, fungující pro zdejší základní školu a od září 2013 i pro místní seniory a zaměstnance OÚ a ZŠ.

Areál mateřské školy tvoří rozlehlá zahrada se vzrostlými stromy a keřovitými zákoutími s dostatkem prostoru pro spontánní a pohybové aktivity dětí. Je účelně rozdělena na dvě

části, které jsou přizpůsobené věku dětí a vybavené  hracími, převážně dřevěnými prvky-  lodička, domeček, kladina, opičí dráha, dále pak nabízí pružinové a závěsné houpačky, skluzavku, kryté pískoviště, vodní svět. Na herních prvcích si děti zdokonalují pohybové dovednosti a hrubou motoriku, hry s pískem a vodou podněcují fantazii a tvořivost.  Péče o květinové a zeleninové záhonky a sledování dění kolem nich učí děti přirozeným a hravým způsobem vnímat jídlo, přírodu a svět kolem nás ve vzájemných souvislostech. V průběhu školního roku se snažíme řízené činnosti přesouvat na školní zahradu a do přírody v okolí. Zahradu využíváme nejen k ranním rozcvičkám, ale i ke svačině. V letních měsících děti rády využívají k odpočinku zastíněné travnaté kouty pod vzrostlými stromy a nově vybudovaný altán.

Tradičně spolupracujeme s místní základní školou a to zejména v období před zápisem.   Budoucí školáci se při své návštěvě v ZŠ seznamují s novým prostředím, pedagogickým sborem a organizací školy. Aktivně se zapojují do vzdělávacího procesu se svými bývalými kamarády a zkouší si tak – „Školu nanečisto“

Při školních i mimoškolních akcích (zahradní slavnost, vánoční vystoupení, jarní jarmark, Den Země, Masopustní průvod obcí, rozlučka s předškoláky) se snažíme o navázání spolupráce s místními institucemi v obci (obecní úřad, pošta, obchod, kostel, knihovna) a širokou veřejností, které se snažíme aktivně zapojit do vzdělávacích projektů. Usilujeme také o úzkou spolupráci s rodiči, kteří jsou přijímáni jako partneři. Partnerské vztahy jsou založené na důvěře a porozumění.

Vzhledem k poloze školy podnikáme časté vycházky do blízkého okolí, kde pozorujeme změny krajiny v jednotlivých ročních období. Děti se tak přirozeným způsobem seznamují se základy environmentální výchovy a získávají vztah k přírodě. Pro bezpečný pohyb po silnici využíváme chodníky, které postupně buduje obecní úřad.

Věnujeme se dětem nadstandardně i ve svém volném čase, organizujeme polodenní i celodenní tématické výlety mimo obec. Zúčastňujeme se divadel a dalších kulturních akcí. Vedeme děti ke zdravému životnímu stylu, otužování, ve spolupráci s plaveckou školou Medúza Kladno – Slaný.

Naším cílem není to, aby se děti vědomě učily, ale aby získaly aktivní zájem o život kolem sebe, dokázaly naslouchat a citově prožívat. Aby uměly ukázat, co už všechno zvládnou a dokáží. Úkolem pedagogů je vést vzdělávací proces tak, aby se děti cítily ve fyzické a duševní pohodě, aby se rozvíjely v souladu se svými schopnostmi a možnostmi.

Chceme dovést dítě na konci předškolního období k tomu, aby v rozsahu svých osobních předpokladů získalo přiměřenou fyzickou, psychickou a sociální samostatnost a základy kompetencí důležitých pro jeho další rozvoj a učení, vzdělání a život.

O školce

Telefon třídy :

• Berušky: 220 951 284
  • Rybičky: 220 951 275
  • Motýlci:  220 951 253
  • 725 537 090

Kontakt ředitelka:

Petra Nosková

Vedoucí školní jídelny:

Romana Nadionová

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.